Sunday, November 27, 2022
HomeAssamese'হৰ ঘৰ তিৰংগা' অভিযানত অংশ লবলৈ দেশবাসীক আহ্বান প্ৰধানমন্ত্ৰী

‘হৰ ঘৰ তিৰংগা’ অভিযানত অংশ লবলৈ দেশবাসীক আহ্বান প্ৰধানমন্ত্ৰী

‘হৰ ঘৰ তিৰংগা’ অভিযানত অংশ লবলৈ দেশবাসীক আহ্বান প্ৰধানমন্ত্ৰী

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে দেওবাৰে পুৱা ১১ বজাত তেওঁৰ মাহেকীয়া ৰেডিঅ’ অনুষ্ঠান ‘মন কী বাত’ৰ ৯১ তম খণ্ডত ভাষণ দিয়ে। দেশৰ আগন্তুক স্বাধীনতা দিৱসৰ বাবে কৰা প্ৰস্তুতিৰ বিষয়ে তথ্য দি আৰম্ভ কৰে অনুষ্ঠানটি। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে এইবাৰৰ স্বাধীনতা দিৱসত ১৩ আগষ্টৰ পৰা ১৫ আগষ্টলৈকে সমগ্ৰ দেশৰ জনতাক হৰ ঘৰত ত্ৰিৰংগা অভিযানত অংশ ল’বৰ বাবে আহ্বান জনায়। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্র মোডীয়ে লগতে এই বুলি উল্লেখ কৰে যে এইবাৰ স্বাধীনতা দিৱসৰ অভিযান অতি বিশেষ। ইয়াৰ বাবে সমগ্ৰ দেশতে যথেষ্ট প্ৰস্তুতি কৰা হৈছে। ভাষণত প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে আৰু কয় যে ৭৫ তম স্বাধীনতা দিৱসৰ অমৃত মহোৎসৱত হাতত লোৱা সকলোবোৰ অনুষ্ঠানৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বাৰ্তা টো হ’ল যে আমি সকলো দেশবাসীয়ে সম্পূৰ্ণ ভক্তিৰে আমাৰ কৰ্তব্য পালন কৰা উচিত। তেতিয়াহে আমি সেই অগণন স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সপোন পূৰণ কৰিব পাৰিম।
মন কী বাত অনুষ্ঠানত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ ‘মন কী বাত’ অনুষ্ঠানত প্ৰতিবাৰেই দেশবাসীৰ এনে কিছুমান সফলতাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হয় যিয়ে দেশবাসীৰ মুখত হাঁহি বিৰিঙাই তোলে, যি সফলতাৰ কাহিনীয়ে দেশবাসীক অনুপ্ৰাণিত কৰি তোলে। এই সন্দৰ্ভত প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে দেশৰ কৃষকসকলৰ মৌ উৎপাদনৰ সফলতাৰ বিষয়ে অৱগত কৰে। সুভাষ কম্বোজ নামৰ এগৰাকী হাৰিয়ানাৰ যমুনানগৰ জিলাত বাস কৰা মৌমাখি পালকৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰে যিয়ে বৈজ্ঞানিক উপায়েৰে মৌপালনৰ প্ৰশিক্ষণ লৈছিল। মৌ পালন তেওঁ মাত্ৰ ৬ টা বাকচৰে আৰম্ভ কৰিছিল আৰু আজি তেওঁ দুহাজাৰ বাকচত মৌপালন কৰি আছে। আৰু তেওঁলোকৰ মৌ বৰ্তমান বহুতো ৰাজ্যত যোগান ধৰা হয়। সুভাষ কম্বোজৰ লগতে কৰ্ণাটকৰ আন এজন কৃষক মধুকেশ্বৰ হেগড়েৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি কয় যে তেওঁ ভাৰত চৰকাৰৰ পৰা ৫০ টা মৌমাখি কলনিৰ বাবে ৰাজসাহায্য লৈছিল আৰু আজি তেওঁলোকৰ ৮০০ তকৈও অধিক উপনিবেশ আছে আৰু তেওঁলোকে টন টন মৌ বিক্ৰী কৰে। তেওঁলোকে জামুন মৌ, তুলসী মৌ, আমলা মৌৰ দৰে উদ্ভিদবিজ্ঞানৰ মৌও তৈয়াৰ কৰি আছে। একেদৰে, বিনোদ কুমাৰজী নামৰ জম্মুৰ পল্লী গাঁৱ বাস কৰা মৌ পালনকাৰী বিষয়ে উল্লেখ কৰি কয় যে তেওঁ ডেৰ হাজাৰৰো অধিক কলনীত মৌপালন কৰি আছে আৰু যোৱা বছৰ ৰাণী মৌপালনৰ প্ৰশিক্ষণ লৈছে। ইয়াৰোপৰি উত্তৰ প্ৰদেশৰ গোৰখপুৰৰ নিমিত সিং নামৰ এজন যুৱকৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰে। নিমিত সিং B.Tech কৰি চাকৰি কৰাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁ স্ব-নিযুক্তিৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল আৰু মৌ উৎপাদনৰ কাম আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰোপৰি তেওঁ গুণগত মানদণ্ড পৰীক্ষাৰ বাবে লক্ষ্ণৌত এটা পৰীক্ষাগাৰও নিৰ্মাণ কৰে। নিমিত সিং এতিয়া হানি আৰু মৌ মাখি মমৰ পৰা ভাল উপাৰ্জন কৰি থকাৰ লগতে বিভিন্ন ৰাজ্যৰ কৃষকসকলক প্ৰশিক্ষণো দি আহিছে। মন কী বাত অনুষ্ঠানত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে পুতলা তৈয়াৰ কৰা ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰে।
অনুষ্ঠানত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে কেইদিনমান আগতে সমগ্ৰ দেশতে দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ ফলাফলত উত্তীৰ্ণ শিক্ষাৰ্থীক অভিনন্দন জনায় আৰু তেওঁলোকৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ কামনা কৰে।
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে তেওঁৰ মন কী বাত অনুষ্ঠানটি দেশৰ স্বাধীনতা দিৱসক লৈ ভাষণ আৰম্ভ কৰিছিল। য’ত তেওঁ আজিৰ তাৰিখ অৰ্থাৎ ৩১ জুলাইৰ কথা উল্লেখ কৰি কয় যে ৭৮ বছৰ আগতে ১৯৪০ চনত ব্ৰিটিছে ফাঁচী দিয়া শ্বহীদ উধম সিঙৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰে।
প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে দেশৰ স্বাধীনতাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতীয় ৰে’লৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আছে বুলি অনুষ্ঠানত উল্লেখ কৰে। আৰু দেশৰ ৭৫ টা ৰে’ল ষ্টেচন চিনাক্ত কৰা হৈছে যাৰ অৱদান দেশৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। এই ৭৫ টা ৰেল ষ্টেচন ১৫ আগষ্টত এক বিশেষ ধৰণে সজোৱা হৈছে বুলি জনায়। আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে ১৫ আগষ্টৰ দিনা বিদ্যালয়ৰ শিশু আৰু শিক্ষকসকলক নিকটতম ৰেল ষ্টেচনলৈ লৈ যাবলৈ অনুৰোধ জনাই য’ত তেওঁলোকে স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশবোৰ সঠিকভাৱে বুজিব পাৰিব। আজিৰ মন কে বাত কাৰ্যসূচীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে সমগ্ৰ বিশ্বতে চলি থকা বিখ্যাত ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতাসমূহত দেশৰ খেলুৱৈ আৰু ভাৰতীয় বিজয়ী খেলুৱৈসকলক অভিনন্দন জনায় আৰু পৰৱৰ্তী লক্ষ্যসমূহৰ বাবে তেওঁলোকক শুভকামনা জনায়।

ভাষণৰ শেষত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে দেশবাসীক উদ্দেশ্যি পুনৰ বাৰ দেশৰ স্বাধীনতা দিৱসৰ দিনটোক স্মৰণীয় কৰি ৰাখিবৰ বাবে আৰু অমৃত মহোৎসৱৰ কাৰ্যসূচীসমূহ সুচাৰুৰূপে পালন কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

National Desk, Ne India News

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments