হিৰোছিমা দিৱস

12

হিৰোছিমা দিৱস

প্ৰত্যেক বছৰে ৬ আগষ্টৰ দিনটোত হিৰোছিমা দিৱস পালন কৰা হয়। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু জাপানৰ মাজত হোৱা সশস্ত্ৰ সংঘৰ্ষৰ সময়ত পাৰমাণৱিক অস্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা দিনটো আৰু গোটেই চহৰখন মাটিত ভাঁহি যোৱাৰ সময়ত প্ৰাণ হেৰুওৱা লোকসকলৰ দিনটোক স্মাৰক হিচাপে পালন কৰা হয়।
দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ অন্তিম বছৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ দ্বাৰা হিৰোছিমা আৰু নাগাচাকি চহৰৰ ওপৰত বোমাটো পেলোৱা হৈছিল। প্ৰথম বোমাটো ১৯৪৫ চনৰ ৬ আগষ্টত হিৰোছিমাত পেলোৱা হৈছিল আৰু তিনি দিনৰ পিছত ১৯৪৫ চনৰ ৯ আগষ্টত নাগাচাকিত দ্বিতীয় বোমাটো পেলোৱা হৈছিল। বোমা বিস্ফোৰণত ১,২৯,০০০ ৰ পৰা ২,২৬,০০০ লোক নিহত হয় আৰু দুয়োখন চহৰৰ আন্তঃগাঁথনি ধ্বংস হয়।
১৯৪৫ চনৰ ৬ আগষ্টত এটা পৰিৱৰ্তিত বি-২৯ য়ে হিৰোছিমাত ‘লিটল বয়’ নামৰ এটা ইউৰেনিয়াম বন্দুক প্ৰকাৰৰ বোমা পেলাইছিল। তিনিদিনৰ পিছত আন এটা বি-২৯ য়ে নাগাচাকিত ‘ফেট মেন’ নামৰ এটা প্লুটোনিয়াম ইমপ্লোচন বোমা পেলাইছিল। বিস্ফোৰণৰ ফলস্বৰূপে সংঘটিত অগ্নিসংযোগৰ ফলত তাৎক্ষণিকভাৱে প্ৰায় ৭০,০০০ ৰ পৰা ৮০,০০০ লোক নিহত হৈছিল আৰু হিৰোছিমাত একে সংখ্যক লোক আহত হৈছিল। বোমা বিস্ফোৰণৰ কেইমাহমান পিছত, দুয়োখন চহৰত বোমা বিস্ফোৰণৰ প্ৰভাৱৰ ফলত অধিক লোকৰ প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। প্ৰাণ হেৰুওৱা আৰু লোকসকল আঘাতপ্ৰাপ্ত হোৱাৰ লগতে, ব্যাপক গাঁথনিগত ক্ষতিও হৈছিল। জাপানী বিষয়াসকলে উল্লেখ কৰা ম’তে হিৰোছিমাৰ প্ৰায় ৭০ শতাংশ অট্টালিকা ধ্বংস হৈছিল। জাপানে ১৫ আগষ্টত মিত্ৰশক্তিৰ ওচৰত আত্মসমৰ্পণ কৰে। আত্মসমৰ্পণৰ সঁজুলিটো ২ ছেপ্টেম্বৰত টকিঅ’ উপসাগৰত স্বাক্ষৰিত হৈছিল। এইটোৱে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সমাপ্তিৰ সংকেত দিছিল। অৱশ্যে, দীৰ্ঘম্যাদী বিকিৰণৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ বাবে হিৰোছিমাৰ বাসিন্দাসকলে বহু বছৰৰ পিছত স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈ আহিছিল।

News Desk, Ne India News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here