মঙলদৈ পালেহি চিত্ৰশিল্পী আলুপালা পোচাম

13

মঙলদৈ পালেহি চিত্ৰশিল্পী আলুপালা পোচাম

দেশৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু ঐতিহাসিক ঐতিহ্যক মালাত বান্ধি ৰখাৰ লক্ষ্যৰে তিনি বছৰ ধৰি ঘৰ এৰি যোৱা চিত্ৰশিল্পী আলুপালা পোচামে এইকেইদিন অসমৰ দৰং জিলাৰ মঙলদৈ চহৰত উপস্থিত হৈছে।  তেলেংগানাৰ মানচেৰিয়াল জিলাৰ চেন্নুৰৰ বাসিন্দা পোচামে নিজৰ কেনভাছত খোদিত কৰি আছে অসমৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ লগতে দেশৰ সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্য।  এতিয়ালৈকে তেওঁ দেশৰ ১৮খন ৰাজ্য ভ্ৰমণ কৰিছে।  ২০১৭ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত ঘৰ এৰি পোচামে নিজৰ লক্ষ্য পূৰণৰ লক্ষ্যৰে ভাৰত ভ্ৰমণলৈ গৈছিল।  শেহতীয়াকৈ মঙলদৈত উপস্থিত হোৱা পোচামে পাঁচ দিনৰ বাবে আশে-পাশে থকা ঠাইবোৰ পৰিদৰ্শন কৰি ছবি নিৰ্মাণ কৰিব।  আজি মঙলদৈ প্ৰেছ ক্লাৱলৈ আহি মঙলদৈ প্ৰেছ ক্লাৱৰ সভাপতি মদন চন্দ্ৰ বৰুৱাৰ ছবিখন মাত্ৰ দুমিনিটতে নিৰ্মাণ কৰা হ’ল।
আন বহু ঠাইৰ ধুনীয়া ধুনীয়া ছবিও বনাইছে।  পোচামে কয় যে তেওঁৰ জন্ম সমগ্ৰ দেশৰ এটা কৃষক পৰিয়ালত হৈছিল।  এম এফ এ (পেইন্টিং) সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত তেওঁ পৰিয়াল পোহপাল দিবলৈ এখন ব্যক্তিগত বিদ্যালয়ত শিক্ষকতা আৰম্ভ কৰে।  ইয়াৰ পিছত গোটেই দেশৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক ছবিৰ জৰিয়তে উপস্থাপন কৰাৰ লক্ষ্য লৈ ঘৰতে নিজৰ পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে।  তেওঁৰ সিদ্ধান্তত সুখী নহ’ল ঘৰৰ সদস্যসকল।

কেনেবাকৈ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক বুজাই নিজৰ লক্ষ্যৰ দিশে আগবাঢ়িল।  এই আবেগ পূৰণৰ বাবে তেওঁ চাকৰিৰ পৰাও বিদায় লয়।  মঙলদৈ প্ৰেছ ক্লাবৰ সদস্য সকলৰ সৈতে হোৱা এক বিশেষ বাৰ্তালাপত তেওঁ কয় যে তেওঁৰ লক্ষ্য হৈছে দেশৰ  বিভিন্ন সংস্কৃতি আৰু ঐতিহাসিক ঐতিহ্যৰ ছবি সংগ্ৰহ কৰি তেওঁৰ গ্ৰন্থখন পোহৰাই তোলা।ইয়াৰ লগতে তেওঁ কয় যে এই শিল্পী যাত্ৰাৰ সময়ত মই কৰিব লাগিব ৰেলৱে ষ্টেচন, ফুটপাথ বা আন যিকোনো ঠাইত থাকিব লগা হৈছিল আৰু এনে সময়ত যিসকল লোকে ঘৰতে ৰাখিলে তেওঁলোকৰ লগতে মোৰ এই যাত্ৰাৰ সময়ত যি সকলে মোক সহায় আগবঢ়ালে তেওঁলোকক  বহুত বহুত ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰিছোঁ ।

পংকজ সৰকাৰ ,মঙ্গলদৈ , Ne India News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here