বাৰাক অ’বামাৰ ৬১ তম জন্মদিন

12

বাৰাক অ’বামাৰ ৬১ তম জন্মদিন

আজি ৪ আগষ্ট, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্রৰ ৪৪তম ৰাষ্ট্রপতি বাৰাক অ’বামাৰ ৬১ বৰ্ষীয়া জন্মদিন। ১৯৬১ চনৰ ৪ আগষ্ট তাৰিখে হাৱাইৰ হনুলুলুত বাৰাক হুছেইন অবামা আৰু এন ডানহামৰ ঘৰত জন্ম লাভ কৰিছিল বাৰাক অ’বামা জুনিয়ৰ। ১০ বছৰ বয়সত অ’বামাই পুনাহৌ স্কুল নামৰ এখন অভিজাত ব্যক্তিগত বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল, য’ত তেওঁ প্ৰথমে তেওঁৰ মিশ্ৰিত জাতিগত পৃষ্ঠভূমি সম্পৰ্কে উত্তেজনা আৰু বিভিন্ন ধাৰণা উপলব্ধি আৰু বুজিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ১৯৮৩ চনত নিউয়ৰ্ক চহৰৰ কলম্বিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা ৰাজনীতি বিজ্ঞানত ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। 1991 চনত, তেওঁ হাৰ্ভাৰ্ড ল স্কুলৰ পৰা মেগনা কাম লাউড ডিগ্ৰী লাভ কৰে। তাত থকা সময়ছোৱাত, অ’বামা প্ৰতিষ্ঠানটোৰ সন্মানীয় প্ৰকাশন “হাৰ্ভাৰ্ড ল ৰিভিউ”ৰ প্ৰথম কৃষ্ণাঙ্গ সম্পাদক হৈছিল। ১৯৯২ চনৰ ৩ অক্টোবৰ তাৰিখে ট্ৰিনিটি ইউনাইটেড চাৰ্চ অৱ ক্ৰিষ্টত অবামাই মিচেল লাভন ৰবিনছনৰ সৈতে বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল। দুবছৰ কৰ্পোৰেট খণ্ডত কাম কৰাৰ পিছত, অ’বামা চিকাগোলৈ যায় য’ত তেওঁ গীৰ্জা-ভিত্তিক সংগঠন ডেভেলপিং কমিউনিটিজ প্ৰজেক্টৰ বাবে সম্প্ৰদায় সংগঠক হিচাপে কাম কৰা আৰম্ভ কৰে। তেওঁ নিম্ন আয়ৰ বাসিন্দাসকলৰ সৈতে আৰু চহৰখনৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠ-ব্লেক চাউথ চাইডত ৰাজহুৱা আৱাস প্ৰকল্পত কাম কৰিছিল।
১৯৯৬ চনত হাইড পাৰ্কৰ চাউথ চাইড চুবুৰীয়াৰ পৰা ডেমক্ৰেট হিচাপে ইলিনয় ষ্টেট চিনেটনিৰ্বাচনত জয়ী হোৱাৰ সময়ত অ’বামাৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ আনুষ্ঠানিকভাৱে আৰম্ভ হয়। ১৯৯৮ আৰু ২০০২ চনত তেওঁ পুনৰ নিৰ্বাচিত হৈছিল। ২০০৭ চনৰ ১০ ফেব্ৰুৱাৰীত অ’বামাই আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতিৰ বাবে প্ৰাৰ্থিত্ব ঘোষণা কৰিছিল।
২০০৮ চনৰ জুন মাহত প্ৰাৰম্ভিক ডেমক্ৰেটিক মনোনয়ন দাবী কৰিবলৈ হিলাৰী ক্লিণ্টনৰ বিৰুদ্ধে এক কঠোৰ প্ৰচাৰৰ পিছত, বাৰাক অ’বামাই ২০ জানুৱাৰী, ২০০৯ ত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ প্ৰথম কৃষ্ণাঙ্গ ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰে। তেওঁৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত ১.৮ নিযুত লোকে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, যি এক অভিলেখ স্থাপন কৰিছিল। ২০১২ চনত বাৰাক অ’বামা পল ৰিয়ান আৰু ৰিপাব্লিকান মিট ৰমনিক পৰাস্ত কৰি দ্বিতীয় কাৰ্যকালৰ বাবে পুনৰ নিৰ্বাচিত হয়।

News Desk, Ne India News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here