উচ্চতম ন্যায়লয়ৰ মুখ্য ন্যায়ধীশ হিচাপে শপত ললে জাষ্টিছ UU Lalit য়ে

54

উচ্চতম ন্যায়লয়ৰ মুখ্য ন্যায়ধীশ হিচাপে শপত ললে জাষ্টিছ UU Lalit য়ে

জাষ্টিছ উদয় উমেশ ললিতে দেশৰ ৪৯ সংখ্যক মুখ্য ন্যায়ধীশ হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিলে । শনিবাৰে ৰাষ্ট্ৰপতি ভৱনত অনুষ্ঠিত শপত গ্ৰহণ অনুষ্ঠানত জাষ্টিছ ইউ ইউ ললিতক মুখ্য ন্যায়ধীশ হিচাপে পদ আৰু গোপনীয়তাৰ শপত বাক্য পাঠ কৰোৱাই ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰোপদী মুৰ্মুৱে ।
জাষ্টিছ ইউ ইউ ললিতে জাষ্টিছ এন বি ৰমন্নাৰ স্থলাভিষক্ত হব । ২৬ আগষ্টত অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিব জাষ্টিছ এন বি ৰমন্নাই ।
শুকুৰবাৰে অনুষ্টিত জাষ্টিছ এন বি ৰমন্নাৰ সন্মানৰ্থে অনুষ্ঠিত এক বিদায়ী অনুষ্ঠানত ভাষণ প্ৰদান কৰি নৱ নিযুক্ত মুখ্য ন্যায়ধীশ জাষ্টিছ ইউ ইউ ললিতে কয় , মুখ্য ন্যায়ধীশ হিচাপে তেওঁ‌ৰ ৭৪ দিনীয়া কাৰ্যকালত তেওঁ‌ তিনিটা ক্ষেত্ৰত কাম কৰাৰ ইচ্চা আছে । তেওঁ‌ কয় , উচ্চতম ন্যায়লয়ৰ সংবিধান পীঠে অতি কমেও ১ বছৰ কাম কৰা সুযোগ লাভ কৰাটো তেওঁ‌ সুনিশ্চিত কৰাৰ প্ৰয়াস কৰিব । উচ্চতম ন্যায়লয়ৰ গোচৰ সমুহৰ শুনানী বাবে সুচীবদ্ধ কৰা আৰু গুৰুত্বপুৰ্ণ বিষয় সমুহক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া ।
জাষ্টিছ ইউ ইউ ললিতৰ অপৰাধিক আইনৰ বিশেষজ্ঞ বুলি সুনাম আছে । উল্লেখ্য যে জাষ্টিছ ললিত 2G গোচৰৰ চৰকাৰী অধিবক্তা আছিল ।

National Desk , Ne India News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here