আজি বিশ্ব ক্ৰীড়া সাংবাদিক দিৱস

6

আজি বিশ্ব ক্ৰীড়া সাংবাদিক দিৱস

 

প্ৰতি বছৰে ২ জুলাইত পালন কৰা হয় বিশ্ব ক্ৰীড়া সাংবাদিক দিৱস । ইয়াক আন্তৰ্জাতিক ক্ৰীড়া সাংবাদিক দিৱস বুলিও কোৱা হয়। ক্ৰীড়া সাংবাদিকতা ১৮০০ ৰ দশকত বিকশিত হৈছিল কিন্তু অভিজাত ক্ৰীড়াৰ ওপৰত কেন্দ্ৰীভূত আছিল আৰু ক্ৰীড়া প্ৰতিযোগিতাৰ সামাজিক প্ৰেক্ষাপটৰ প্ৰতিবেদন দিয়াত অধিক মনোনিৱেশ কৰিছিল। ১৯২০ ৰ দশকত বাতৰি কাকতসমূহে ক্ৰীড়া সাংবাদিকতাৰ বাবে অধিক সময় আৰু স্থান উৎসৰ্গা কৰাৰ লগে লগে এই বৃত্তিটো ৰূপ ল’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

১৯৯৪ চনত, আন্তৰ্জাতিক ক্ৰীড়া প্ৰেছ এছ’চিয়েশ্যনে (এ.আই.পি.এছ.) ইয়াৰ 70 তম বাৰ্ষিকীৰ সন্মানত প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিশ্ব ক্ৰীড়া সাংবাদিক দিৱস উদযাপন কৰিছিল। ১৯২৪ চনত, এ.আই.পি.এছ. ফ্ৰান্সৰ পেৰিছত এল’এছ’চিয়েচন ইণ্টাৰনেচনেল ডে লা প্ৰেছ স্পোৰ্টিভ হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, সংগঠনটোৰ মুখ্য কাৰ্যালয় এতিয়া চুইজাৰলেণ্ডৰ অলিম্পিকৰাজধানী লাউচেনত অৱস্থিত। এ.আই.পি.এছ. হৈছে 160 টা সদস্য সংগঠনৰ সৈতে এক স্বতন্ত্ৰ সংগঠন, যাৰ পৰা ই সদস্যতা মাচুল আৰু অন্যান্য আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সংস্থা আৰু ফেডাৰেচনৰ অৱদানৰ জৰিয়তে পুঁজি প্ৰাপ্ত কৰে।

News desk, Ne India News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here