আজিৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে বনালু উৎসৱ

আজিৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে বনালু উৎসৱ

বনালু উৎসৱ প্ৰতি বছৰে আশাদা মাচাম মাহত উদযাপন কৰা হয়, যি সাধাৰণতে গ্ৰেগৰিয়ান বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি জুলাই বা আগষ্টত পৰে। এই বৰ্ষত উৎসৱটো ৩ জুলাইৰ পৰা ২৪ জুলাইলৈ পৰিছে। হায়দৰাবাদ আৰু চেকেন্দ্ৰাবাদৰ যমজ চহৰৰ লগতে তেলেংগানা ৰাজ্যৰ অন্যান্য প্ৰান্তত হিন্দু দেৱী মহাকালীৰ সন্মানত পালন কৰা হয় এই উৎসৱটো । এই উৎসৱত মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ পৰম্পৰাগত পোছাক পিন্ধে “শাৰী”, গহনা আৰু অন্যান্য আনুষঙ্গিক সামগ্ৰী পৰিধান কৰে, আৰু এক আনন্দদায়ক আৰু ৰঙীন বিষয় হৈ পৰে। মহিলাসকলে চাউল, গাখীৰ আৰু গুড়ৰে তৈয়াৰ কৰা আহাৰ, তেওঁলোকৰ মূৰৰ ওপৰত মাটিৰ পাত্ৰত নৈবেদ্য হিচাপে “বনাম” কঢ়িয়াই আনে ।

মহাকালী হৈছে ধ্বংস আৰু প্ৰলয়ৰ দিনৰ উগ্ৰ হিন্দু দেৱী। তেওঁৰ উৎপত্তিবিভিন্ন পুৰাণিক আৰু তান্ত্ৰিক হিন্দু শাস্ত্ৰত উল্লেখ কৰা হৈছ। য’ত মহাকালীক বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ প্ৰাথমিক শক্তি হিচাপে চিত্ৰিত কৰা হৈছে। মহাকালীক এক বিমূৰ্ত শক্তি হিচাপে বৰ্ণনা কৰা হয় লগতে সময়ৰ দেৱী বুলি গণ্য কৰা হয়। বেছিভাগ ভাৰতীয় চিত্ৰণত, মহাকালী নীলা/ক’লা বৰণ, চাৰিটা বাহুত অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ, এটা ৰাক্ষসৰ মুৰ আৰু এটা খুলিৰ কাপ, সৰু বিষদাঁত, বিশৃংখল চুলি, খঙেৰে ভৰা চকু, আৰু এটা ললিং জিভা দেখিবলৈ পোৱা যায়। মহাকালী ১০৮ টা ৰাক্ষসৰ হাতৰ নেকলেসেৰে সজ্জিত আৰু ৰাক্ষস বাহুৰে নিৰ্মিত স্কাৰ্ট পিন্ধে। কিছুমান চিত্ৰত মহাকালীক দহটা মূৰৰ সৈতে দদেখিবলৈ পোৱা যায়।

News desk, Ne India News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here